IGAUŅU ANIMĀCIJAS PROGRAMMA, ANIMĀCIJAS ĪSFILMA "ORFEJS", REŽ. PRĪTS TENDERS PRĪTA PĒRNA ANIMĀCIJAS FILMU RETROSPEKTĪVA

“Orfejs” / Orpheus
2019, Igaunija, 13’, animācijas īsfilma, rež. Prīts Tenders
Orfejs ar savu mūziku var iepriecināt ikvienu, arī dzīvniekus un augus. Viņa dziesma var pat glābt mīļoto Eiridīki no mirušo pasaules. Bet ir viens nosacījums – līdz brīdim, kad Orfejs sasniedz dzīvo zemi, viņš nedrīkst pagriezties, lai pārliecinātos, vai viņa mīlestība viņam seko.

 

Prīta Pērna retrospektīva
Prīts Pērns (1946) ir Igaunijas animācijas vecmeistars, kura filmu izrādīšanu visā pasaulē teju vienmēr pavadījusi atzinība un aplausi. Kino nonācis pēc vēl viena igauņu animācijas klasiķa reina Rāmata aicinājuma, Pērns ar animāciju iepazinās 1974. gadā, un jau 1977. gadā tapa viņa paša pirmā filma. Tāpat kā vēlākie darbi, to caurvij melns humors, sirreālisms un patiešām unikāls vizuālais izpildījums, kam nav ne mazākās līdzības ar tobrīd valdošo Disneja filmu un “Sojuzmultfilm” stilistiku. P. Pērnam ir daudz sekotāju, un viņu vidū Igaunijā slavenākie ir Ulo Pikovs un Prīts Tenders.
Savas ilgās karjeras laikā P. Pērns saņēmis daudzus apbalvojumus, un 2008. gadā Zagrebā viņam pasniedza balvu par mūža ieguldījumu animācijā. Kopš 1994. gada P. Pērns ir pasniedzējs Igaunijas Mākslas akadēmijā.

Jūtu, ka man galvā jau mūžību ir lode/ Ma kuklas tunnen... / I Feel a Lifelong Bullet in the Back of my Head
2007, 2:24`
Lode pakausī ar laiku zaudē savu svaigumu. Cilvēks, kas jūt lodi, zaudē jūtu asumu. Pat guļot. Cilvēks ir ekstātisks.

Dzīve bez Gabrielas Ferri / Elu ilma Gabriella Ferrita / Life without Gabriella Ferri
2008, 43:44
Dramatisks stāsts par mīlestību, aizslēgtām durvīm, nemākulīgu zagli, ievainotu stārķi, apmaldījušos klēpjdatoru un virtuālajām prostitūtām… Gabriela Ferri nav filmā, bet tai gandrīz ir laimīgas beigas.
 
Nirēji lietū / Tuukrid vihmas / Divers in the Rain
2010, 23:20`
Stāsts par nirēju un nakts zobārstu. Viņu skūpsti vienmēr ir atvadu skūpsti. Viņš ir nirējs, un viņam ir jānirst. Viņa ir nogurusi, un viņai ir jāguļ. Bet nav nevienas klusas vietas viņu sapņos. Un lietū lēnām grimst liels kuģis. Neviens nezina, kad pienāks laiks pēdējai cigaretei.
 
Piloti ceļā uz mājām / Lendurid koduteel / Pilots on the Way Home
2014, 16:00`
Pēc lidmašīnas zaudēšanas trīs piloti neizskaidrojamā kārtā atrodas tuksneša vidū. Sekojot bīstamajam un neprognozējamajam kursam, kas galu galā novedīs viņus mājās, viņi kļūst par laupījumu vīzijām, un viņiem jāsamierinās ar savu dīvaino fantāziju sirēnu saucieniem.
 
Igauņu animators Prīts Tenders (1971) ir gan filmu režisors, gan mākslinieks, gan arī scenāriju autors. Viņa filmās sadzīvo sirreāls vizuālais izpildījums, melns humors un tumši, eksistenciāli ceļojumi. Tendera filmas izrādītas teju visā pasaulē, un tās saņēmušas balvas daudzos prestižos animācijas filmu festivālos.